Nosný rám z Opel Frontera 30.4.2006
Takže jsem se konečně dostali k tomu napsat článek o lámání nosného rámu na Fronteře. U Campa je to docela problém, o čemž svědčí diskuze na internetu.
To, že často u rámu zarezávají veškeré šrouby, je způsobeno tím, že se nepočítá s jakoukoliv údržbou a šrouby se tam dávají nenamazané a pak takzvaně zamrzají a koušou se, což má za následek jejich trhání a při povolování a je nutné je postupovat co nejopatrněji.
Pokud se nám na rámu vozidla podaří utrhnout nějáký šroub, je pak nutné postupovat velice opatrně při jeho odstraňování a ne všechno je ztraceno. Mnohdy stačí odvrtat střed tohoto šroubu tenkým vrtáčkem a posléze větším. Zahřátí způsobí to, že se tento zatrhlý šroub může podařit povolit. Pokud se to nepovede, je nutné jej odvrtat celý a do rámu vyřezat nový závit. Ve většině případů jsou šrouby uchyceny ve vevařených maticích. To se sebou nese další problém a tím je to že se někdy podaří tyto vevařené matice utrhnou. Obzvláště vypečené je uchycení zadních silentbloků karoserie.
Tady si dávejte maximální pozor, jelikož zde se to trhá jako po másle.
No a nyní se pojďme podívat na tolik diskutovanou lámavost a pevnost rámu. Na následujících fotografiích je vidět řez 13 let starým rámem. Nejdříve se podíváme na tolik diskutovanou zadní část, která u Opel Campo strašně trpí a tím pádem se nabízí možnost, že trpí i u Fronter. Ovšem není tomu tak.
Jak lze z fotografií vidět, je rám zvenku i zevnitř orezlý, ale v řezu je krásně zdravý. Praskliny nebo jakékoliv vady nebyli na rámu znát. V přední části bylo dokonce vidět že rám je v některých místech zdvojen, což je vidět na následujících fotografiích.
Závěrem lze konstatovat, že rám Frontery je dostatečně dimenzován a při pořádné údržbě vydrží hodně dlouho. Pořádnou udržbou se rozumí samozřejmě vystříkání konstrukčních dutin a všech otvorů přípravkem na ochranu proti korozi a nám osobně se osvědčil přípravek Resistin CAR na dutiny, který vydrží poměrně dlouho.
NIMROD a KONDOR