Přestavba Opelu Frontera 2.2i na LPG 25.7.2004
Kompletní fotodokumentace

Z většího množství firem, které se v Praze zabývají přestavbou na LPG jsem vytipoval na základě referencí dvě: NEPTUN HARFA a AUTOGAS COUBAL. U těchto firem byli technici schopni se rozumně pobavit o přestavbě a zároveň měli i solidní vybavení a podmínky. Do Frontery 2.2-16v vůbec nedoporučují obyčejné systémy, které se používají v karburátorových autech (cca 17000Kč). Auto sice s nimi pojede, ale střílí do sání a dusí se téměř při jakémkoliv přechodovém režimu. Jako nejvýhodnější považují zařízení s centrálním směšovačem a programovatelnou řídící jednotkou - cena 26500 Kč. U tohoto systému je sice nutné počítat s tím, že poklesne výkon o cca 5% a vzroste spotřeba o cca 10%, ale je cenově výhodný. Existují i dražší systémy - vícebodové vstřikování (cca 34500Kč) a nebo sekvenční vstřikování s elektronickým řízením každé trysky zvlášť (cca 42000Kč) - tam jsou hodnoty výkonu a spotřeby srovnatelné s benzinem - zejména u sekvenčního vstřikování. Co se týká nádrže, u Frontery je to poměrně jednoduché, neboť nejde dát pod auto. Do kufru je nejvhodnější nádrž 65 litrů, průměr 31.5 cm a dl. 95 cm, která nezabírá příliš místa.

Na Fronteru ve všech motorizacích existuje tzv. typová přestavba, zapsání no TP je tedy jednoduché a stojí 10 Kč (jako když např. zapisujete závěsné zařízení).

OPEL FRONTERA 2.2 16V – r.v. 1996, 120000 km

-          použitý systém s centrálním směšovačem – 26 250 Kč

-          osazení tzv. protišlehové klapky, která při náhodném zpětném zápalu do sání pustí tlak z potrubí ven a zabrání roztržení krabice vzduchového filtru či hadic

-          nádrž 60 l - Æ 31.5 cm a dl. cca 85 cm

-          možnost nastavení z místa řidiče:

                                                        - provoz na benzin

                                                        - start na benzin a automatické přepnutí ve vhodném okamžiku na plyn 

                                                        - start i provoz na plyn

Poslední volbu nedoporučuji. Časem dochází k zanesení a zoxidování benzínových vstřiků

 

Zkušenosti:

-          je nutné jednoznačně dohodnout s mechanikem, kde bude plnící zařízení. U Frontery v podstatě nejde dát na bok za kolo jako u běžného osobáku. Na první pokus mně ho namontovali hluboko pod nárazník tak, že by přežil jen do prvního výmolu. Po reklamaci byl přemístěn již na přijatelné místo vedle závěsného zařízení.

-          při montáži je nutné vyměnit svíčky a vzduchový filtr. Ze své zkušenosti s předchozími plynovými auty doporučuji na svíčkách nešetřit a koupit kvalitní – vydrží déle, ale ne víc než 15-20 000 km.

-          po montáži a úvodním seřízení začal motor po ujetí asi 100 km při akceleraci okolo 1500 otáček střílet do sání. Protizášlehová klapka to pobrala a nic nebylo poškozeno. Po dalším seřízení to zmizelo.

-          po ujetí cca 1500 km jsem přišel na to , že při vyřazení na neutrál za jízdy motor chcípne. Nevím, jestli to dělalo od začátku, a budu tedy muset opět na seřízení či opravu. Nicméně po ujetí těchto km by už mělo být vše sedlé (hlavně membrány) a už to vše mělo fungovat.

-          spotřeba: cca 13-14 litrů při normální jízdě po silnici (část bylo odježděno s „rakví“ na střeše)

-          motor má hladší chod, zejména v nižších otáčkách

-          pokud vám nejde o velikost kufru, doporučuji nádrž tak 80 l

-          zapsání do TP bylo zcela bez problémů

 

KOMIK