Problémy s katalyzátory na Fronterách 5.4.2010

Diskuze k článku

Poslení dobou se u benzínových Fronter všech motorizací a ročníků s kilometráží okolo 200000 km setkáváme s problémy s katalyzátory. Ostatně není se čemu divit, jelikož  životnost katalyzátoru není věčná  Pokusíme se Vám popsat jak uvedenou závadu identifikovat, ikdyž ne vždy to je jednoznačné. 

Katalyzátor jako zařízení není nic moc složitého. Je to ve zjednodušené podstatě mřížka at už kovová nebo keramická, která na sebe váže drahé kovy a tím zlepšuje emise vozidla, ikdyž toto je sporné. Katalyzátor jako takový pracuje při velmi vysokých teplotách se sajrajty o jakých se nám ani ve snu nezdá a díky tomu časem dojde ke zborcení jeho struktury a jeho ucpání se, což je velmi nepříjemná věc a pokud se rozhodnete jej vyměnit za originál tak příliš drahá. Jen orientačnš cena se pohybuje od 10000 do 20000,- Kč za originál. Univerzální katalyzátor se dá sehnat od 2000-3000,- Kč dle typu.

 

Identifikace závady je vcelku jednoduchá, ale znova zde upozornuji není to jednoznačné a může se samozřejmě jednat i o jiný problém. Pokud jste si jisti, že Vaše vozidlo je zcela v pořádku a z ničeho nic Vám začne ztrácet tak a při přidání plynu má spíše tendenci se dusit a ztrácet tah, tak se s nejvyšší pravděpodobností s Vámi loučí katalyzátor. Navíc přidá-li se například u motoru 6VD1 (3.2) i nepříjmné vibrování, tak je to špatné.

Nyní jak opravdu zjistit zda se jedná o katalyzátor. Jednou z možností je zjistit pomocí diagnostiky množství nasávaného vzduchu pod zátěží motoru. Toto nám už může napovědět. Ne všichni však disponují zařízením na diagnostikou motoru. Druhou variantou je zkusit stanici měření emisí, kde ovšem pravděpodobně příjdete o zelenou známku. Třetí a nejjednodušší variantou je odkrýt spodek vozu, najít katalyzátor a do potrubí které do něj vstupuje od motoru udělat 8mm vrtákem díru. Na chvíli sice vozidlo bude hlučnější, ale pokud motor začne znova zabírat tak se musíte pustit do výměny katalyzátoru. K výměně bude potřeboval rozbrušovačku a svářečku a hodně trpělivosti.

Diskuze k článku

NIMROD a KONDOR