Odvzdušnění palivového systému u vznětových motorů (konkrétně u motoru 2.3 TD) 15.7.2005

Diskuze k článku

Pokud se provádí nějaké opravy na palivovém systému, výměna jeho jednotlivých komponentů nebo pokud dojde k úplnému vyčerpání paliva z nádrže, je třeba nejdříve palivový okruh odvzdušnit. Toto je většinou také třeba udělat po odpouštění vody a usazenin z palivového filtru. Odpuštění sedimentů se doporučuje udělat cca jednou za 7.000 km nebo jednou za půl roku (co přijde dřív). Jedná se o jednoduchou operaci a tak pokud už musíte systém odvzdušňovat z jiného důvodu, je dobré oba úkony spojit. Při odpouštění stačí na vypouštěcí ventil, který je na dně palivového filtru, nasadit adekvátní hadičku a tuto vyvést pod vozidlo do připravené nádobky nebo dát vhodnou nádobku přímo pod filtr, ventil povolit (pozor, závit má většinou poměrně krátký chod a ventil může vypadnout – pokud nafta nechce odtéct sama, pomožte jí ruční pumpou na vršku komory filtru) a odpustit cca 1 dcl.

První stádium samotného odvzdušňování je poměrně jednoduché ale v případě, že bylo vyčerpáno veškeré palivo z nádrže, zabere trochu času. Nejdříve povolte odvzdušňovací šroub (většinou hlava 10mm) na horní straně komory palivového filtru (poz. 3) a ruční pumpou (poz. 1) mačkejte tak dlouho, až začne ze šrouby vytékat nezpěněná nafta. Pokud očekáváte delší zavzdušněný úsek, doporučuji pro snížení odporu šroub zcela vyndat a jeho otvor krýt kouskem látky. Palivo totiž při dosažení tohoto místa vystříkne poměrně silným proudem. Při utahování doporučuji použít nové těsnění. Je zde totiž použita měděná podložka, která pokud je již vytvarována podle předcházejícího utažení, netěsní dostatečně a při přetažení odvzd. šroubu hrozí stržení hliníkového závitu v komoře filtru. Po utažení šroubu ještě několikrát zmáčkněte ruční pumpu až ucítíte odpor.

Nyní je třeba natočit motor bez žhavení s naplno zmáčknutým pedálem plynu. Pokud po cca 15 sekundách motor nenaskočí, vypněte startér a následně zkuste nastartovat klasickým způsobem, tj. se žhavením a bez plynu.

Pokud nepomohlo odvzdušnění palivového filtru, nechte auto zapnuté (tím si otevřete klapku ve vstřikovacím čerpadle) a povolte odvzd. šroub vstřikovacího čerpadla (poz. 2). U 2,3TD je umístněn mezi čtyřmi trubkami, vedoucími k jednotlivým vstřikům, u jiných vznětových agregátů tomu bude zřejmě obdobně. Po povolení opět čerpejte ručním čerpadlem až do momentu, kdy poteče čistá nafta bez bublinek. Opět zkontrolujte stav těsnění a šroub dostatečně utáhněte (závit je tentokrát ocelový), protože odvzdušňovací šroub je už ve vysokotlakém okruhu paliva a při nedostatečném utažení vám v motoru vznikne pěkný naftový gejzír.  Opět zkuste nastartovat výše uvedeným způsobem. Odvzdušnění vstřikovacího čerpadla by mělo vždy stačit.

Pokud nepomohly předcházející úkony, je posledním stádiem odvzdušnění vstřiků, kdy je třeba u jednotlivých trysek povolit trubice k nim vedoucí a startérem otočit motorem až z trubic poteče kýžená nafta. Po utažení následuje obligátní čtvrtminutové startování bez žhavení s plynem na podlaze a případné klasické startování.

Pro uvedené operace není třeba žádného speciálního nářadí, pouze si připravte dvojici klíčů (u mě to byly 10 a 14 mm), hadr na otření odtékající nafty, svěží autobaterii pro delší startování a případně i nová měděná těsní pod odvzdušňovací šrouby. Pokud budete i odpouštět palivový filtr, budete potřebovat zavařovačku a necelý metr hadičky.

Diskuze k článku

Slaava